Huvexxin 100 mg/ml oldatos injekció szarvasmarhák, sertések és juhok számára
Minőségi és mennyiségi összetétel:
Hatóanyag: (1ml-ben)
Tulatromicin
Segédanyag:
100 mg
Monotioglicerin
5 mg
Gyógyszerforma: Oldatos injekció.
Tiszta, színtelen oldat, szabad szemmel látható részecskéket nem tartalmaz.
Célállat faj: Szarvasmarha, sertés és juh
Terápiás javaslatok célállat fajonként:
Szarvasmarha
Szarvasmarha tulatromicin iránt érzékeny Mannheimia haemolytica, Pasteurella multocida, Histophilus somni és Mycoplasma bovis által okozott légzőszervi megbetegedésének (BRD) gyógykezelése és metafilaxisa céljából. A készítmény használata előtt meg kell állapítani a betegség jelenlétét az állatcsoportban.
A tulatromicin iránt érzékeny Moraxella bovis által okozott fertőző szarvasmarha keratokonjunktivitisz (IBK) kezelésére.
Sertés
A tulatromicin iránt érzékeny Actinobacillus pleuropneumoniae, Pasteurella multocida, Mycoplasma hyopneumoniae, Haemophilus parasuis és Bordetella bronchiseptica okozta sertés légzőszervi megbetegedés (SRD) gyógykezelése és metafilaxisa céljából. A készítmény használata előtt meg kell állapítani a betegség jelenlétét az állatcsoportban. Az állatgyógyászati készítmény csak akkor alkalmazható, ha a sertésnél a betegség kialakulása 2- 3 napon belül feltételezhető.
Juh
A virulens Dichelobacter nodosus okozta fertőző pododermatitisz (lábvégrothadás) korai szakaszának kezelése, amely szisztémás kezelést igényel.
Ellenjavallatok:
Nem alkalmazható makrolid antibiotikumokkal vagy bármely segédanyaggal szembeni túlérzékenység esetén.
Különleges figyelmeztetések minden célállatfajra vonatkozóan:
Más makrolidokkal keresztrezisztencia előfordulhat. Nem alkalmazható együtt más, hasonló hatásmechanizmussal rendelkező antimikróbiális készítményekkel, mint pl. más makrolidok vagy linkozamidok.
Juh:
A lábvégrothadás antimikrobiális kezelésének hatékonyságát más tényezők, például a nedves környezeti feltételek, valamint a nem megfelelő tartási és takarmányozási körülmények is csökkenthetik. A lábvégrothadás kezelését ezért más állománykezelési eszközökkel együtt kell végezni, például száraz környezet biztosításával.
A jóindulatú lábvégrothadás antibiotikumos kezelése nem indokolt. A tulatromicin korlátozott hatékonyságot mutatott a súlyos klinikai tünetekkel vagy krónikus lábvégrothadással küzdő juhoknál, ezért csak a lábvégrothadás korai szakaszában adható.
Alkalmazással kapcsolatos különleges óvintézkedések:
A kezelt állatokra vonatkozó különleges óvintézkedések
Az állatgyógyászati készítményt az állatokból izolált baktériumokon végzett antibiotikum-érzékenységi vizsgálatok eredményei alapján kell alkalmazni. Ha ez nem lehetséges, akkor a terápiát a baktériumok érzékenységére vonatkozó, helyi szinten (regionális, gazdaságok szintjén) érvényes járványügyi információkra kell alapozni.
A készítmény alkalmazása során figyelembe kell venni az antimikrobiális szerek használatára vonatkozó hivatalos, nemzeti és helyi irányelveket.
A készítmény jellemzőinek összefoglalójában előírtaktól eltérő alkalmazás növelheti a tulatromicinnel szemben rezisztens baktériumok előfordulási gyakoriságát, és a potenciális keresztrezisztenciának köszönhetően csökkentheti a más makrolidokkal, linkozamidokkal és B csoportú streptograminokkal végzett kezelés hatékonyságát.
Ha túlérzékenységi reakció lép fel, haladéktalanul megfelelő kezelést kell alkalmazni.
Az állatok kezelését végző személyre vonatkozó különleges óvintézkedések
A tulatromicin irritálja a szemet. Ha véletlenül a szembe kerül, tiszta vízzel azonnal ki kell öblíteni.
A tulatromicin bőrrel érintkezve szenzibilizációt okozhat, ami pl. bőrpírral (eritéma) és/vagy bőrgyulladással járhat. A bőrre került szennyeződést szappannal és vízzel azonnal le kell mosni.
Az alkalmazást követően kezet kell mosni.
Véletlen öninjekciózás esetén haladéktalanul orvoshoz kell fordulni, bemutatva a készítmény használati utasítását vagy címkéjét.
Ha véletlen expozíciót követően túlérzékenységi reakció gyanúja merül fel (pl. viszketés, légzési nehézség, csalánkiütés, duzzanat az arcon, hányinger, hányás), megfelelő kezelést kell alkalmazni. Haladéktalanul orvoshoz kell fordulni, bemutatva a készítmény használati utasítását vagy címkéjét.
Mellékhatások gyakorisága:
Az állatgyógyászati készítmény szubkután alkalmazása szarvasmarhán nagyon gyakran okoz átmeneti fájdalmat és duzzanatot a beadás helyén, amely 30 napig is fennállhat. Sertéseknél és juhoknál, az izomba történő beadást követően ilyen reakciókat nem lehetett észlelni.
A patomorfológiai reakciók az injekció beadásának helyén (beleértve a reverzibilis elváltozásokat, mint a pangás, az ödéma, a fibrózis és a vérzés) szarvasmarhában és sertésben nagyon gyakoriak az injekció beadását követő körülbelül 30 napig.
Juhoknál az intramuszkuláris injekció beadása után nagyon gyakoriak a kellemetlen érzés átmeneti jelei (fejrázás, a beadás helyének dörzsölése, hátrálás). Ezek a jelek néhány percen belül megszűnnek. A mellékhatások gyakoriságát az alábbi útmutatás szerint kell meghatározni:
-nagyon gyakori (10 kezelt állatból több mint 1-nél jelentkezik)
-gyakori (100 kezelt állatból több mint 1-nél, de kevesebb mint 10-nél jelentkezik)
-nem gyakori (1000 kezelt állatból több mint 1-nél, de kevesebb mint 10-nél jelentkezik)
-ritka (10000 kezelt állatból több mint 1-nél, de kevesebb mint 10-nél jelentkezik)
-nagyon ritka (10000 kezelt állatból kevesebb mint 1-nél jelentkezik, beleértve az izolált eseteket is).
Vemhesség, laktáció vagy tojásrakás idején történő alkalmazás:
A patkányon és nyúlon végzett laboratóriumi vizsgálatok szerint a készítmény nem rendelkezik bizonyított teratogén, fötotoxikus és maternotoxikus hatással. Az állatgyógyászati készítmény ártalmatlansága nem igazolt a vemhesség és laktáció idején. Kizárólag a kezelést végző állatorvos által elvégzett előny/kockázat elemzésnek megfelelően alkalmazható.
Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók:
Nem ismert.
Adagolás és alkalmazási mód:
Szarvasmarha Szubkután alkalmazás.
Egyetlen szubkután injekció 2,5 mg tulatromicin/ttkg adagban (megfelel 1 ml/40 ttkg mennyiségnek). 300 kg testtömeg fölött az adagot el kell osztani úgy, hogy 7,5 ml-nél több ne kerüljön egy helyre.
Sertés
Intramuszkuláris alkalmazás.
Egyetlen, nyakba adott intramuszkuláris injekció 2,5 mg tulatromicin/ttkg adagban (megfelel 1 ml/40 ttkg mennyiségnek).
Sertések esetén 80 kg testtömeg fölött az adagot el kell osztani úgy, hogy 2 ml-nél több ne kerüljön egy helyre.
Bármely légzőszervi betegség esetén a kezelést a megbetegedés korai szakaszában ajánlott elvégezni és a kezelés hatását a beadást követő 48 órában javasolt értékelni. Amennyiben a légzőszervi tünetek nem enyhülnek vagy éppen súlyosbodnak, vagy visszaesés tapasztalható, akkor a kezelést másik antibiotikummal kell a klinikai tünetek megszűnéséig folytatni.
Juh
Intramuszkuláris alkalmazás.
Egyetlen intramuszkuláris injekció a nyak oldalába 2,5 mg tulatromicin/ttkg adagban (megfelel 1 ml/40 ttkg mennyiségnek).
A pontos adagolás biztosításához és az aluladagolás elkerülése érdekében a testtömeget a lehető legpontosabban kell meghatározni. A lezárást 15-ször lehet biztonságosan átszúrni. A záródugó feleslegesen sok átszúrásának elkerülésére megfelelő, többszörös adagolóberendezést kell alkalmazni.
Túladagolás (tünetek, sürgősségi intézkedések, antidotumok):
Szarvasmarhában az ajánlott adag háromszorosának, ötszörösének vagy tízszeresének hatására a beadás helyének diszkomfortjára visszavezethető tüneteket lehetett megfigyelni, mint pl.: nyugtalanság, fejrázás, a padozat kaparása és a takarmányfelvétel rövid ideig tartó csökkenése. A javasolt adag 5-6-szorosát kapó szarvasmarháknál enyhe szívizom elfajulást állapítottak meg.
10 kg körüli sertésekben a terápiás adag három-ötszörösének hatására a beadás helyének diszkomfortjára visszavezethető, átmeneti tüneteket – visítás és nyugtalanság – lehetett megfigyelni. Sántaságot is lehetett észlelni, ha az injekciót a combizomba adták.
Bárányoknál (kb. 6 hetesek) az ajánlott dózis háromszorosának vagy ötszörösének megfelelő dózis esetén az injekció beadásának helyén jelentkező kellemetlen érzésnek tulajdonítható átmeneti tüneteket figyeltek meg, amelyek közé tartozott a hátrafelé járás, fejrázás, a beadás helyének dörzsölése, lefekvés és felkelés, bégetés.
Élelmezés-egészségügyi várakozási idő(k)
Hús és egyéb ehető szövetek: Szarvasmarha: 22 nap.
Sertés: 13 nap. Juh: 16 nap.
A készítmény alkalmazása emberi fogyasztásra szánt tejet termelő állatoknál nem engedélyezett. Nem alkalmazható a várható ellés előtti 2 hónapon belül azoknál a vemhes állatoknál, amelyek emberi fogyasztásra szánt tejet fognak termelni.